Zbilansowana dieta kluczem do sukcesu w odchudzaniu.

Odchudzanie się jest dość trudnym i żmudnym procesem wymagającym cierpliwości, systematyczności i samozaparcia. Chęć uzyskania smukłej i zgrabnej sylwetki w kilka dni powoduje, że co chwila sięgamy po magiczne diety, a po zakończeniu kuracji wracamy do starych nawyków żywieniowych. W efekcie nasza waga wraca do tej sprzed odchudzania lub co gorsza jest nawet wyższa. Jak zatem szybko schudnąć i utrzymać odpowiednią wagę przez cały czas?

Umiar i rozsądek to podstawa.

Konieczne odpowiednie podejście do odchudzania. Bardzo często osoba, która chce szybko schudnąć głodzi się i nie je prawie nic przez kilka dni lub nawet tygodni, po czym zjada dużo większe porcje niż przed rozpoczęciem odchudzania. Dlatego tak ważne jest, aby nasza dieta była odpowiednio zbilansowana pod względem ilości oraz jakości.

Najlepiej jest spożywać pięć posiłków dziennie, przy czym warto zwrócić uwagę, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w trakcie dnia. Od tego zależy nasza energia na cały dzień. Kolacja powinna być lekka i nie powinna obciążać znacznie naszego układu trawiennego. Jeśli chodzi o ostatni posiłek w ciągu dnia to zdania na ten temat są podzielone, jedni uważają, że nie powinno się jeść po godzinie 18, a inni, że ostatni posiłek należy zjeść na dwie godziny przed snem. Ta druga metoda wydaje się być bardziej trafna, ponieważ jeśli chodzimy spać bardzo późno to istnieje ryzyko, że po kolacji będziemy podjadać, co nie sprzyja skutecznemu odchudzaniu. Istotne jest, aby spożywane porcje były małe. Zamień duży talerz na mniejszy, ponieważ jak wiadomo najpierw jemy oczami, dlatego dobrze jest dać sobie złudne wrażenie, że nasz talerz jest obfity.

Wybierajmy produkty świeże, owoce i warzywa najlepiej, aby nie były przetworzone. Unikajmy tłustych potraw oraz jedzenia namieście. Wszelkiego rodzaju zapiekanki, frytki czy kebaby są zakazane, ponieważ ich kaloryczność jest bardzo wysoka, a jakość niska.

Skuteczne odchudzanie to dieta skrojona na miarę.

Bez względu na to, jaką dietę będziemy stosować konieczne jest racjonalne podejście. Wybierając np. dietę kapuścianą nie możemy jej stosować przez cały czas. Po zakończeniu kuracji koniecznie należy odpowiednio dopasować dietę do swojego wieku, wagi oraz trybu życia. Jeśli cały dzień siedzisz za biurkiem przed komputerem to potrzebujesz znacznie mniej kalorycznego pożywienia niż osoby pracujące fizycznie, dlatego tak istotne jest zadbanie o odpowiednią dietę. Jeśli masz problem z oceną jak należy odpowiednio dobrać wielkość spożywanych posiłków oraz ich kaloryczność to warto skorzystać z pomocy dietetyka.