Wybrane sposoby leczenia trądziku

Leczenie pryszczy to temat rzeka. Kwestię tą podejmują zarówno gazety codzienne, kobiece jak i prestiżowe czasopisma farmaceutyczne. Trądzik jest popularną chorobą, jednakże nie jest łatwo się go pozbyć. Na jego temat narosło wiele nieścisłości, przekazywanych z pokolenia na pokolenie domowych sposobów pozbywania się go (niekoniecznie zdrowych i tak skutecznych jak się powszechnie sądzi).W artykule tym wskazane zostaną najbardziej optymalne sposoby.

Poniżej podane zostaną i przybliżone, sprawdzone i zalecane przez medycynę konwencjonalną, jak i niekonwencjonalną sposoby, które pomogą usunąć pryszcze.

  • • Medycyna konwencjonalna – proponuje ona szereg sposobów oraz zaleceń odnośnie tematyki, jaką jest skuteczne usuwanie pryszczy. Pierwsza i często stosowana z efektami metoda to tabletki na pryszcze, ich wybór jest bardzo szeroki, stąd powinien dobierać je dermatolog lub osoba z dużą wiedzą na ten temat. Kolejnym specyfikiem są preparaty z nadtlenkiem benzoilu (stężenie od 2,5 do 5%), te dostępne są jako roztwory i kremy.


Zalecenia jakie podają dermatolodzy najczęściej dotyczą pielęgnacji skóry to: prawidłowa w przypadku pryszczy ochrona i higiena, powinno się unikać samodzielnego dobierania środków mocno złuszczających czy wysuszających skórę, myć ją delikatnym mydłem (bezzapachowe, najlepiej antyalergiczne). Nadmiar tłuszczu na skórze zaleca się usuwać za pomocą maseczek (ale niezbyt często stosowanych, np. maseczka borowiny czy owsianki wykazuje duże zdolności uwiania nadmiaru tłuszczu). W leczenie trądziku warto także włączyć domowy program eliminacji, co poniektórych pokarmów (być może zaostrzają one trądzik).

  • • Homeopatia – ta dziedzina proponuje przede wszystkim maści nagietkowe, czy stokrotkowe oraz leki homeopatyczne.
  • • Ziołolecznictwo - tu leczenie pryszczy odbywa się poprzez kontakt organizmu z naturalnymi ziołami. Ziołolecznictwo można stosować, jako wspierające stosowane już tabletki na pryszcze. Najpopularniejsze zioła do walki z trądzikiem to bez, korzeń łopianu, lawenda, aloes, fiołek trójbarwny.
  • • Aromaterapia i medytacja – pryszcze mogą się nasilać w związku ze stresem, stad warto próbować medytacji, technik relaksacyjnych, jak i wyciszenia za pomocą olejków kwiatowych. Należy być jednak ostrożnym, niektóre z nich mogą drażnić skórę.


Reasumując należy pamiętać o tym, iż leczenie trądziku może odbywać się wieloma metodami, a te z kolei można łączyć często. Podstawą jest właściwa pielęgnacja skóry, nie należy natomiast wyciskać krost, stosować mocno złuszczających kosmetyków, co często jest niestety praktykowane.