Trądzik to nie wyrok!

dbaj o skórę

Trądzik jest poważnym problemem, który dotyka nie tylko nastolatków. Coraz częściej do dermatologów zgłaszają się osoby po 30 roku życia, w celu zwalczenia tego schorzenia. U każdej osoby przyczyna choroby może być inna, dlatego trądzik powinien zdiagnozować lekarz profesjonalista. Inaczej leczy się trądzik młodzieńczy, i w inny sposób pokonuje się to schorzenie u osoby dorosłej. Bez względu na to, w jakim wieku dotyka kogoś ta choroba i jakie ma ona przyczyny, ważne jest to, że samemu zazwyczaj problemu się nie zwalczy. A mówiąc o walce z pryszczami, to należy zacząć ją jak najszybciej, bo w przeciwnym razie nie będzie można uchronić się przed szpecącymi bliznami.

Skuteczne sposoby zwalczające schorzenie

Bardzo dobrą wiadomością dla tych, którzy wstydzą się swoich pryszczy jest to, że nawet z ciężkimi postaciami trądziku można sobie poradzić. W zależności od tego, w jakim stadium jest choroba, dermatolog może zaproponować różne sposoby leczenia. Na widoczne efekty w postaci czystej i pięknej cery niestety trzeba czekać czasami wiele długich miesięcy, ale warto podjąć terapię, by cieszyć się zdrową skórą i pozbyć się spędzających sen z powiek kompleksów.

Jedną z metod leczenia schorzenia, jest leczenie miejscowe. Dermatolog przepisuje odpowiednie maści, żele, kremy i płyny, którymi smaruje się wypryski. Leki te i preparaty oparte są na działaniu witaminy A. Ich składnikami są najczęściej siarka, cynk, nadtlenek benzoilu, spirytus salicylowy. Tego typu metoda przynosi skuteczne efekty, jeśli postać trądziku jest łagodna, o słabym nasileniu.

oczyszczanie

Bardzo dobrym sposobem na walkę z trądzikiem są wszelkiego typu zabiegi kosmetyczne. Najczęściej dermatolog zleca pilingi medyczne z użyciem kwasu migdałowego, glikolowego, lub trójchlorooctowego. Innym zabiegiem poprawiającym stan skory i przyspieszającym leczenie jest zabieg, który polega na mechanicznym złuszczeniu zrogowaciałych komórek naskórka. Zabiegi tego typu powtarza się co jakiś czas, w zależności od rodzajów wyprysków i nasilenia schorzenia. Cera po zabiegach powinna być wygładzona, grudki zmniejszone, a pory zwężone.

Innowacyjnym sposobem leczenia trądziku o słabym nasileniu, jest terapia świetlna lub laserowa. Obie są skuteczne i stanowią doskonała alternatywę dla tych osób, którym nie pomagają zabiegi kosmetyczne i leczenie preparatami przeciwtrądzikowymi. Metoda laserowa polega na zniszczeniu gruczołów łojowych, tak by ograniczyć produkcję łoju. Bywa, że po jednej sesji laserowej widać pierwsze rezultaty. Najczęściej jednak potrzeba jest kilka cykli laserowej terapii, by pozbyć się trądziku.

Domowe sposoby leczenia trądziku

Czasami najprostsze rozwiązania w walce z trądzikiem bywają najlepsze. Medycyna naturalna znana jest od lat, a skoro praktykowana jest przez wiele pokoleń, to warto wypróbować kilka sposobów na pozbycie się pryszczy.

zioła

Jednym ze sposobów, który może zniszczyć łagodny trądzik, to zioła. Wykonuje się z nich parówki kilka razy w tygodniu. Jak wygląda taki zabieg? Do wrzącej wody należy wrzucić garść ziół typu szałwia, lipa lub rumianek. Następnie trzeba pochylić się nad miską, w której znajduje się roztwór, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać napar około 10 minut. Innym rozwiązaniem, na bazie ziół, jest leczniczy kompres. Wykonać go można z siemienia lnianego rozpuszczonego w szklance wrzątku. Ciepły okład nakłada się na twarz na czas około 20 minut. Zabieg należy powtarzać kilka razy w tygodniu. Do przemywania twarzy można przygotować tonik z rumianku. Do jego zrobienia jest potrzeba łyżeczka, lub torebka ekspresową rumianku i szklanka gorącej wody destylowanej. Wodą należy zalać rumianek, zostawić pod przykryciem do zaparzenia, a później odcedzić. Tak przygotowanym tonikiem należy przemywać twarz rano i wieczorem. Sprawdzonym sposobem jest wykorzystanie aloesu, a w zasadzie jego soków. Sok należy zbierać np. wacikiem z rozciętych liści. Warto przemywać nim twarz dwa razy dziennie. Mając kłopot z pryszczami nie tylko na twarzy, ale i na plecach, czy klatce piersiowej, warto zrobić kąpiel leczniczą całego ciała. W tym celu do ciepłej wody w wannie należy dodać 10 kropli olejku herbacianego. Olejek herbaciany znany jest ze swoich skutecznych właściwości antyseptycznych. Taka aromaterapia ma często zbawienny wpływ na pryszcze. W połączeniu z odpowiednimi terapiami ziołowymi daje bardzo dobre efekty leczenia trądziku. Innym sposobem leczenia tego schorzenia jest sól do kąpieli. Jeśli regularnie się ją stosuje, to ogranicza ona produkcję sebum, czyli łoju skórnego.