Trądzik - nie jedno ma imię

Spędza sen z powiek wielu nastolatkom. Bywa źródłem licznych kompleksów. Walka z nim to czasami długa i żmudna batalia. Nieliczni mają to szczęście, że omija ich całkowicie. Trądzik, bo o nim mowa, jest jedną z chorób skóry. Bardzo często wiąże się z nim stan zapalny. W jego wyniku powstają na skórze zmiany o charakterze zapalnym, potocznie nazywane pryszczami lub zmiany niezapalne, tak zwane zaskórniki. Różnica między nimi jest widoczna na skórze oraz odczuwalna. Pryszcze są zaczerwienione i bolesne, natomiast zaskórniki przybierają postać czarnych lub jasnych punktów i nie bolą. Trądzik występuje zarówno na twarzy, jak i na ramionach, plecach oraz klatce piersiowej. Mylą się ci, którym trądzik kojarzy się wyłącznie z okresem dojrzewania. Są również w błędzie ci, dla których trądzik to jeden typ przypadłości. W rzeczywistości wyróżnia się kilka rodzajów trądziku.

Trądzik pospolity

widok kliniczny

To przewlekła choroba związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem aparatu włosowo – łojowego. Wśród licznych przyczyn trądziku należy wymienić: zwiększoną produkcję łoju, powstawanie czopów rogowych, które blokują aparat włosowo – łojowy oraz reakcję zapalna i immunologiczną. Trądzik może mieć również podłoże genetyczne. Objawy trądziku są dwojakiego rodzaju. Są nimi wykwity niezapalne, czyli zabarwione na ciemny kolor zaskórniki otwarte, z których przez otwór wydobywa się tzw. masa łojowo – rogowa albo białe zaskórniki zamknięte. Mogą pojawić się również wykwity zapalne, takie jak grudki, krosty czy torbiele ropne. Nie da się ukryć, że zarówno jedne, jak i drugie nie wyglądają zbyt estetycznie.

Postacie kliniczne

Najczęściej występującym rodzajem trądziku jest trądzik młodzieńczy - zmora nastolatków przechodzących okres dojrzewania. Ta choroba skóry wywołana jest zmianami hormonalnymi, które zachodzą wówczas w organizmach młodych ludzi. Gruczoły łojowe wytwarzają nadmierną ilość łoju, czego skutkiem jest powstawanie na skórze zaskórników i grudek. Ten, kto w trudnym okresie dojrzewania nie borykał się z pryszczami szpecącymi twarz może mówić o prawdziwym szczęściu. Współczesna medycyna radzi sobie z leczeniem trądziku młodzieńczego całkiem nieźle. Do podstawowych sposobów walki z nim należy: stosowanie preparatów powodujących złuszczenie naskórka, leczenie miejscowe preparatami przeciwbakteryjnymi, przeciwzapalnymi oraz antybiotykami, przyjmowanie antybiotyków doustnych, leczenie hormonalne. Oprócz stosowanych środków farmakologicznych zaleca się także odpowiednią dietę oraz higienę. Zdecydowanie rzadziej występuje trądzik ropny, w wyniku, którego na skórze powstają ropne torbiele, a w ich następstwie nierówne, wciągnięte blizny. Trądzik skupiony dotyka najczęściej mężczyzn. Jego objawy to głębokie nacieki, torbiele ropne oraz bardzo duże zaskórniki. Bywa, że trądzik powoduje objawy ogólne i ma ciężki przebieg. Na taki typ trądziku narażeni są młodzi mężczyźni. Poza zwykłymi objawami może pojawić się na przykład gorączka czy bóle stawów.