Dieta Dukana - ratunek dla osób otyłych.

Dieta Dukana została opracowana we Francji przez lekarza Pierre Dukana, który odkrył magiczną moc białka. Dość radykale zmiany, jakie trzeba zastosować podczas tej wyjątkowej diety są w początkowym etapie dość ciężkie do stosowania, jednak wraz z upływem czasu nasza codzienna dieta jest coraz bardziej bogata w różne składniki.

W początkowej fazie, która jest nazywana fazą uderzeniową stosujemy dietę złożoną tylko i wyłącznie z białka. W tym czasie jemy przede wszystkim chudą koninę, wołowinę, mięso z kurczaka czy indyka oraz ryby. Taka dieta może być trudna do zaakceptowania szczególnie dla osób, które nie przepadają za mięsem czy rybami.

W kolejnych etapach nasza dieta jest już bardziej urozmaicona. W fazie drugiej, którą nazywamy fazą naprzemienną jemy białka oraz warzywa. Jednego dnia jemy wyłącznie białka, a następnego dodajemy warzywa i tak na przemian. To pozwala na unormowanie naszego ciała i chroni przed objadaniem się. Koniecznie należy uważać, aby nie podjadać, gdyż podstawowa dieta Dukana nie określa w pierwszych fazach ile posiłków dziennie powinniśmy spożywać, co może doprowadzić do ciągłego jedzenia nadmiernych ilości pokarmu. Jest to niewskazane nie tylko w trakcie odchudzania, ale również w późniejszym egzystowaniu, gdyż takie zachowania prowadzą do nadwagi, która może się przerodzić w otyłość.

Wraz z upływem czasu i zmniejszoną wagą wracamy do normalnego jedzenia, jednak jeden dzień w tygodniu pozostawiamy wyłącznie na białka. Taki zabieg ma na celu uniknięcie efektu jo-jo, który jest bardzo częsty w przypadku stosowania innych diet odchudzających. Dieta Dukana, zatem może okazać się zbawienna dla osób, które do tej pory bezskutecznie walczyły z otyłością. Jest to wyjątkowy sposób na pozbycie się nadwagi i utrzymanie wagi na odpowiednim poziomie.

Tak naprawdę tylko od nas zależy czy nasza waga będzie odpowiednia do naszego wzrostu. Konieczne jest niekiedy zrezygnowanie z naszych przyzwyczajeń jednak w nagrodę otrzymujemy bardzo dobry wygląd zewnętrzny, świetne samopoczucie oraz spojrzenia płci przeciwnej. Wszystko to możemy osiągnąć stosując dietę Dukana, która choć jest radykalna pozwala na zachowanie swoich ulubionych dań, które od czasu do czasu mamy ochotę zjeść.