Psychologiczne przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Ludzkie ciało i umysł są całością. Wiele chorób mających typowo fizyczne objawy, ma silne podłoże psychologiczne. Jednym z takich schorzeń jest łysienie. Problem, jakim jest wypadanie włosów, wielu lekarzy zalicza do grupy chorób psychodermatologicznych. W tej grupie znajdują się dolegliwości, które posiadają zarówno objawy dermatologiczne, jak też psychiczne.

Wypadanie włosów może być spowodowane silnym stresem. Osoby cierpiące na problem silnego łysienia, często nie zdają sobie sprawy, jak dużą rolę w procesie utraty włosów odgrywa ich psychika. Często łysienie następuje po silnym emocjonalnym wstrząsie, jakim może się okazać śmierć bliskiej osoby lub jej choroba, utrata pracy, rozwód. Po ważnych, negatywnych wydarzeniach w życiu, włosy mogą zostać utracone niemal z dnia na dzień. Przyczyną złej kondycji naszych włosów może być długotrwały stres związany z pracą. Źródłem osłabienia stanu włosów może okazać się nadmiar obowiązków, jakie nakłada na nas pracodawca. Odpoczynek i odpowiednia ilość snu jest niezbędna nie tylko dla kondycji naszej fryzury, ale wpływa znacząca na stan całego naszego organizmu. Na nasze zdrowie psychicznie, a w konsekwencji także wygląd naszych włosów, ma wpływ prowadzony tryb życia i dieta. Wypadanie włosów z powodu stresu jest związane z działaniem hormonów. Stres powoduje wzmożone wydzielane androgenów przez nadnercza, co w konsekwencji zaburza pracę cebulek włosów. Aby zniwelować skutki stresu, można sięgnąć po odpowiednie tabletki na wypadanie włosów, które dostarczą im odpowiednich witamin i substancji odżywczych.

Stopniowa utrata włosów może być spowodowana depresją. Obniżony w wyniku choroby nastrój, może nasilić wypadanie włosów. Depresja obejmuje cały organizm człowieka. Zarówno depresja może powodować problemy z włosami, jak również wypadanie włosów może być czynnikiem sprzyjającym rozwojowi depresji. Człowiek dotknięty problemem łysienia, często wpada w kompleksy na tym tle. Łysienie może wywołać niską samoocenę, a nawet prowadzić do nerwicy. Poprawa stanu psychicznego i podjęcie leczenia pod kontrolą lekarza jest niezbędne. Lepsza kondycja psychiczna pacjenta powoduje polepszenie stanu całego organizmu, w tym włosów.

Leczenie łysienia nie jest łatwe. Wymaga przede wszystkim właściwej diagnostyki przyczyn wypadania włosów. Poza psychiką, za utratę włosów odpowiedzialne mogą być między innymi zaburzenia hormonalne, niewłaściwe odżywianie, czy też choroby tarczycy. Wypadania włosów nie wolno bagatelizować, bo może być objawem wielu poważnych chorób.