Trądzik - problem globalnego rozmiaru

Trądzik został uznany za problem skórny numer 1 na całym świecie. Boryka się z nim przede wszystkim młodzież w wieku dojrzewania, ale bywa, że z wiekiem choroba nie mija, co powoduje u wielu osób kompleks niższości i brak poczucia własnej wartości.

Czym jest trądzik

Trądzik, znany też pod nazwą trądzik pospolity, jest chorobą skóry, która występuje w wielu odmianach. Do najpopularniejszych należy trądzik młodzieńczy, który przybiera postać zaskórników, lub stanu zapalnego. Zdarza się, że obie postacie występują razem i wtedy trądzik nosi nazwę mieszanego.

Jak powstaje trądzik młodzieńczy?

zniszczona cera

Z takim schorzeniem, jak trądzik młodzieńczy najczęściej spotyka się młodzież w wieku dojrzewania, kiedy to w organizmie następują zmiany hormonalne. Sprawiają one, że dochodzi do nadmiernego pobudzenia gruczołów łojowych. Łój wytworzony w nadmiernych ilościach, wraz ze zrogowaciałym naskórkiem wypełniają warstwami przewód- kanał gruczołu łojowego, którym powinien uchodzić łojotok. Zamykają go, czego skutkiem jest zaskórnik- niezapalna postać trądziku. Jest to początek problemu, który najczęściej przybiera ogromne rozmiary Nad postacią niezapalną najczęściej można zapanować i jeśli w porę się zareaguje, to istnieje możliwość pozbycia się zaskórników i problem z trądzikiem zniknie. Jeśli dopuści się do tego, by w niezapalnym stadium rozwinęły się bakterie, to dojdzie do stanu zapalnego. Na tym etapie schorzenia dochodzi najczęściej do pękania ścian kanału łojowego, czego konsekwencją jest rozwój zapalenia i jego rozprzestrzenianie się na inne części ciała z okolicami łojotokowymi, czyli plecy, dekolt, twarz.

Jaką postać może przybierać trądzik

Warto wiedzieć, jak wygląda trądzik, bo okazuje się, że wiele osób myli to schorzenie ze zwykłymi krostkami, które należą do innych chorób skóry. Trądzik powinien być zdiagnozowany przez dermatologa, by podjąć odpowiednie leczenie. W zależności od tego, w jakim stadium jest schorzenie, trądzik może mieć postać zwykłych wyprysków, krost, zaskórników. Są to typowe objawy stanu niezapalnego trądziku. Zapalenie wygląda już znacznie gorzej i przybiera postać dużych, czerwonych lub czarnych, ropnych wykwitów i grudek.

Przyczyny powstawania

oczyszczanie

Trądzik zazwyczaj związany jest ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w okresie dojrzewania. Nie oznacza to jednak, że jest to jedna i jedyna przyczyna choroby. Z trądzikiem zmagają się również osoby starsze, obu płci i w tych przypadkach nie można już mówić o trądziku będącym konsekwencją dojrzewania. Inną przyczyną występowania schorzenia mogą być zaburzenia hormonalne, wywołane np. przerwaniem antykoncepcji. Równowaga hormonalna zostaje zachwiana również w czasie trwania miesiączki, w okresie ciąży, lub menopauzy, a powstałe w wyniku tego zaburzenia przyczyniają się do powstawania trądziku.

Przyczyną schorzenia może być sama genetyka, w zasadzie uwarunkowana genetycznie wrażliwość na środki drażniące. Wiąże się to ze stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków. Jeśli skóra jest wrażliwa na substancje komedogenne (zatykające pory), to nie należy stosować kosmetyków komedogennych. Przyczyn trądziku w późniejszym wieku można również dopatrzeć się w niezdrowym odżywianiu i w prowadzeniu niezdrowego stylu życia. Może być również efektem ubocznym stosowania niektórych leków i sterydów.

O ile problem trądziku w wieku kilkunastu lat jest czymś normalnym dla dermatologów i do tej pory nikt nie miał wątpliwości co do tego, dlaczego on powstaje, tak naukowcy i dermatolodzy długo zastanawiali się dlaczego ta choroba skórna jest również problemem wieku późniejszego. Przeprowadzono wiele badań i niestety udowodniono, że zmiany hormonalne mające miejsce na poszczególnych etapach życia, w połączeniu ze złą dietą, zawrotnym tempem życia i stresem, wpływają w sposób destrukcyjny nie tylko na zdrowie człowieka, ale również na stan jego skóry i cery.