Poznaj fakty, odrzuć mity!

Trądzik jest obecny w życiu całej masy młodych ludzi. Każde pokolenie stacza z nim walkę. I mimo, że nasza wiedza medyczna rośnie, to jednak często spotykamy się z nieprawdziwymi informacjami na temat tej przypadłości. Wokół trądziku przez lata narosło wiele nieprawdziwych i nieznajdujących odzwierciedlenia w rzeczywistości opinii. Przedstawimy kilka z nich i postaramy się z nimi skutecznie rozprawić.

Trądzik... to minie

Wiele osób uważa, że trądzik nieleczony w żaden sposób po pewnym czasie po prostu sam przejdzie. Nie ma nic bardziej mylnego. Nieleczony trądzik może nam towarzyszyć przez długie lata. Chociaż zazwyczaj nie jest groźny dla zdrowia, to powoduje jednak duże kompleksy i niską samoocenę. Chociażby dlatego trzeba z nim walczyć.

Trądzik wynikiem złej higieny

zła higiena

Oczywiście dbanie o skórę w odpowiedni sposób pomaga w walce z trądzikiem, ale nie ma żadnych dowodów na to, aby trądzik był bezpośrednim rezultatem niewłaściwej higieny. To właśnie nadmierne stosowanie kosmetyków może źle wpłynąć na równowagę skóry i być źródłem wielu problemów. Wysuszenie skóry czy jej podrażnienie może powodować, że objawy trądziku nasilą się w widoczny sposób.

Uważaj bo się zarazisz

Trądzik nie jest chorobą zakaźną. Wprawdzie w jej trakcie powstają stany zapalne, które powodują bakterie, ale te same bakterie znajdują się we florze bakteryjnej całkiem zdrowych ludzi. Przyczyny trądziku są jasno sprecyzowane. To niewłaściwe funkcjonowanie aparatu włosowo – łojowego. Nie musisz omijać szerokim łukiem osób z trądzikiem. Na pewno się nim nie zarazisz.

Trądzik powoduje niewłaściwa dieta

O ile niewłaściwe odżywianie rzeczywiście może spotęgować objawy trądziku, o tyle nie ma absolutnie żadnych dowodów na to, że powoduje go jedzenie jakichkolwiek potraw. Przez lata pokutował mit, że trądzik to wynik jedzenia tłustych rzeczy, czekolady czy ostrych przypraw. Udowodniono naukowo, że w większości przypadków rodzaj diety nie ma żadnego wpływu na przebieg tej choroby.

Uzdrawiająca moc słońca

Opalanie według wielu osób ma pomagać nam w walce z trądzikiem. Faktycznie po opalaniu może być widoczna poprawa, ale na dłuższą metę opalanie skóry dotkniętej trądzikiem nie jest dla niej korzystne. Słońce wysusza skórę, zaś jej przesuszenie może być źródłem nowych problemów. Ujścia gruczołów łojowych zatykają się, a to z kolei prowadzi do rozwoju zaskórników.

Wyciśnij pryszcza!

oczyszczanie

Zmian trądzikowych lepiej nie dotykać. O żadnym wyciskaniu czy zdrapywaniu nie może być mowy. Tylko pogorszymy sytuację. Wyciskając pryszcze wprowadzamy bakterie w głąb mieszka włosowego, a stąd tylko krok do zmian o charakterze zapalnym. Jeżeli nie chcesz pozostać z bliznami po trądziku raz na zawsze pozbądź się tego złego nawyku.

Warto walczyć z wszelkimi medycznymi mitami. Odrzućmy „dobre rady” znajomych, przestańmy czerpać wiedzę z niesprawdzonych źródeł. Możemy sobie w ten sposób tylko zaszkodzić. Oczywiście nie wszystkie mity na temat trądziku szkodzą nam w bezpośredni sposób, ale podchodźmy zawsze ostrożnie do obiegowych opinii.