Jak się to leczy?

Kto chce wygrać z trądzikiem musi uzbroić się w cierpliwość i nastawić na długą walkę. Sprawa nie jest beznadziejna, a całkowite wyleczenie jest możliwe. Należy jednak zacząć działać jak najwcześniej. Unikniemy w ten sposób szpecących blizn i przebarwień skóry. Sposobów leczenia tej przypadłości jest wiele. Wszystko zależy od rodzaju trądziku. Generalnie stosuje się dwa sposoby leczenia: miejscowe oraz ogólne.

Czym jest trądzik

Trądzik, znany też pod nazwą trądzik pospolity, jest chorobą skóry, która występuje w wielu odmianach. Do najpopularniejszych należy trądzik młodzieńczy, który przybiera postać zaskórników, lub stanu zapalnego. Zdarza się, że obie postacie występują razem i wtedy trądzik nosi nazwę mieszanego.

Leczenie miejscowe

maści na trądzik

Leczenie miejscowe jest skuteczne w przypadku trądziku o łagodnym lub średnim przebiegu. Polega na stosowaniu bezpośrednio na skórę różnego rodzaju preparatów. Mogą one mieć postać maści, kremu, żelu lub płynu. Podstawowy składnik takich leków to retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Ich zadaniem jest hamowanie tworzenia się zaskórników i zapobieganie powstawaniu stanów zapalnych. Kolejnym składnikiem leków o działaniu miejscowym jest kwas azelainowy, będący środkiem antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Złuszcza naskórek i powoduje mniejsze wydzielanie sebum. Podobne działanie ma nadtlenek benzoilu. W przypadku zmian zapalnych towarzyszących trądzikowi stosuje się również antybiotyki - erytromycynę lub klindamycynę. Farmacja proponuje obecnie preparaty złożone z kilku wymienionych leków. Dzięki temu, są one o wiele skuteczniejsze.

Leczenie ogólne

Przy trądziku o nasilonych objawach leczenie miejscowe może nie zdać egzaminu. Sprawdzają się wówczas leki podawane doustnie. Są to przede wszystkim antybiotyki, które zmniejszają liczbę bakterii oraz łagodzą stany zapalne, na przykład tetracyklina, doksycyklina, minocyklina, meta cyklina. Skuteczne mogą okazać się tabletki antykoncepcyjne, zwłaszcza u kobiet, które przed miesiączką obserwują u siebie nasilone zmiany trądzikowe. Doustnie podaje się również izotretinoinę, która hamuje wydzielanie łoju i ma właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne.

Najlepsze tabletki na trądzik

najlepsze tabletki

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów doustnych, które wspomagają walkę z trądzikiem. Przy ich wyborze należy zwracać uwagę przede wszystkim na skład chemiczny. W trądzik najskuteczniej uderzają składniki o silnym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwłojotokowym. W rankingu preparatów przeciwtrądzikowych zdecydowanie wygrywają Derminax oraz Nonacne, właśnie ze względu na świetnie dopracowany skład. Czytając listę składników możemy znaleźć czerwoną koniczynę, która hamuje wydzielanie sebum, sarsaparillę o działaniu przeciwzapalnym, wyciąg z pestek winogron, który skutecznie wzmacnia i wygładza skórę, regenerujący komórki skóry liść pokrzywy oraz witaminę C, a także cynk. Dzięki takiemu składowi działanie zarówno Derminax jaki i Nonacne ma charakter kompleksowy. Bardzo szybko eliminują przyczyny trądziku, dzięki temu zwalczają go niejako od środka. Z równie skutecznych środków przeciwtrądzikowych można polecić Oksytetracyklinę, Diane-35 lub Minocyklinę. Oczywiście to tylko niewielki procent z preparatów proponowanych przez współczesną farmację do walki z trądzikiem.