Fakty i mity na temat trądziku

Trądzik jest w większości przypadków trudnym do wyleczenia schorzeniem. Osoby, które mają kłopot z cerą trądzikową szukają wszelkich sposobów na pozbycie się wstydliwego problemu i popełniają przy tym mnóstwo błędów. Pierwszym i podstawowym błędem jest odkładanie wizyty u dermatologa, a zamiast tego, zaciąganie informacji i szukanie pomocy u osób, które mają nikłe wyobrażenie o trądziku i w zasadzie żadnej wiedzy na ten temat. Skutek tego jest taki, że zamiast sobie pomóc, szkodzą. Żeby móc podjąć walkę z trądzikiem, schorzenie to należy poznać i zrozumieć. Nie warto powielać nieskutecznych sposobów na wyleczenie pryszczy, które tak naprawdę są tylko mitami, błędnie opisującymi walkę z chorobą skóry.

Najpopularniejsze

Jednym z mitów jest stwierdzenie, że "trądzik pojawił się sam, więc i zniknie samoistnie". Nie jest to prawdą. Faktem jest natomiast to, że jeśli choroby nie zdiagnozuje się odpowiednio i nie podejmie leczenia, to schorzenie będzie się nasilać, a nieleczony trądzik pozostawi trwałe ślady w postaci blizn i szram.

brzydka cera

Innym mitem jest twierdzenie, że "słońce jest skutecznym sposobem na wyleczenie schorzenia". Nie można temu wierzyć. Faktem jest, że słońce właśnie przyczynia się do tego, że choroba przybiera większe rozmiary. Promienie słoneczne powodują większą stymulację komórek, co prowadzi do tego, że produkują większą ilość sebum- łoju.

Kolejny, bardzo popularny mit wprowadzający wiele osób w błąd, to twierdzenie, że "trądzik pojawia się w wyniku zaniedbań higienicznych". Tymczasem fakt jest taki, że częste mycie wcale nie wyeliminuje schorzenia. Wprost przeciwnie- sprawi, że skóra będzie podrażniona, a efekt końcowy taki, że trądzik się nasili. Nie oznacza to jednak, że nie należy się myć. Wystarczy, jeśli dwa razy dziennie oczyści się skórę łagodnym preparatem, który usunie w nieinwazyjny sposób nadmiar łoju i obumarłe komórki.

Jeśli ktoś słyszy, że "trądzik jest zaraźliwy", to także nie powinien temu wierzyć. Schorzenie to nie jest chorobą zakaźną, więc w żaden sposób nie można nim zarazić się od drugiej osoby.

"Zwiększona aktywność seksualna" jest sposobem na wyleczenie trądziku. Jest to kolejny mit z serii tych, które wypowiadane są przez osoby nie mające żadnego pojęcia na temat tego schorzenia. Faktem jest, że żadne badania nie dowiodły tego, że seks w jakikolwiek sposób wpływa pozytywnie na usunięcie pryszczy. Tak naprawdę, trądzik nie ma nic wspólnego z aktywnością seksualną.

"Wyciskaj pryszcze prawidłowo, a szybciej się zagoją". Jest to niedorzeczny mit i fatalna porada, która najprawdopodobniej jest zalecana przez osoby mające na celu zrobić komuś krzywdę. Pryszczy się nie wyciska! Osoba, która się na to decyduje, tylko sobie szkodzi. Wyciskanie krostek uszkadza skórę, sprzyja stanom zapalnym i pozostawia brzydkie blizny. Poprzez wyciskanie trądziku doprowadza się do rozprzestrzeniania bakterii na skórze, a konsekwencją tego jest nasilenie się schorzenia, zamiast jego usunięcie.

cera tradzikowa

"Niektóre produkty spożywcze powodują powstawanie trądziku". Istnieje wiele spekulacji na ten temat i trudno jest powiedzieć, czy rzeczywiście produkty spożywcze mają coś wspólnego z trądzikiem. Naukowcy nie poparli jeszcze mocnymi dowodami tego, że niektóre produkty, takie jak czekolada przyczyniają się do zmian trądzikowych. Badania trwają i pewnie jeszcze będą trwać długo, więc zanim ktoś wypowie się na ten temat, niech się po prostu wstrzyma od głosu i poczeka na końcowe wnioski lekarzy. Prawdą jednak jest to, że odpowiednia dieta, zawierająca wszystkie potrzebne składniki odżywcze i mineralne sprawia, że organizm ogólnie jest w dobrej kondycji, a to z kolei prowadzi do tego, że i ze skórą nie powinno być problemu. Na pewno złe odżywianie, jedzenie w biegu i jedzenie byle czego, nie ma dobrego wpływu na organizm. Niedobory potrzebnych składników odżywczych, witamin i minerałów mają wpływ na powstawanie trądziku, bo dieta uboga w tego typu składniki zaburza gospodarkę hormonalną, a jak wiadomo zaburzenia hormonalne są najczęstszą przyczyną powstawania trądziku. Jednym z faktów, który dotyczy diety, jest to, że osoba, która ma problem z cerą trądzikową powinna do swojej diety włączyć produktybogate w witaminy, błonnik i cynk, a ograniczyć tłuste rzeczy i słodycze, które zawierają mnóstwo węglowodanów i cukrów. Obalono mit, że czekolada wpływa na powstanie trądziku. Spekulacje co prawda trwają na ten temat, ale wiadomo, że czekolada sama w sobie nie szkodzi. Spożywanie jednak czekolady i mnóstwa innych produktów zawierających cukier, tłuszcz i węglowodany sprzyja niestety trądzikowi. Zasada ta dotyczy też innych produktów, które spożywa się w nadmiernych ilościach. Jeśli ktoś ma problem z cerą tłustą, to jedzenie tłustych rzeczy z pewnością problem nasili, a nie wyeliminuje go.

Mitów, jak widać całkiem sporo. Nie należy się nimi przejmować, a już na pewno w nie wierzyć. Ufać natomiast można prawdziwym informacjom, które poparte są niezbitymi dowodami. Tylko kierując się faktami, a nie czyimiś spekulacjami i błędnymi poradami, można sobie pomóc.