Leczenie drogą farmakologiczną

Trądzik o słabym, lub umiarkowanym nasileniu, zwyczaj można wyleczyć za pomocą kosmetycznych zabiegów, preparatów i leków antytrądzikowych. Jeśli jednak trądzik ma postać zapalną, jest nasilony, to leczenie przebiega w inny sposób i wiąże się z podawaniem leków doustnych.

Skuteczne doustne leki na trądzik

Dermatolog ustala indywidualny plan zwalczania schorzenia. Nie każdy pacjent dostanie takie same leki. Rodzaj leków musi być dopasowany indywidualnie do objawów trądziku, do jego rodzaju, rozległości, stopnia nasilenia i miejsc, na których występują wypryski. Schorzenie ze stanami zapalnymi na ogół kwalifikuje się do leczenia antybiotykami, początkowo w małych dawkach. Antybiotyki najczęściej pochodzą z grupy tetracyklin. Stosować również można antybiotyki takie, jak erytromycyna, minocyklina, czy doksycyklina.

Jeśli dwie kuracje antybiotykiem będą nieskuteczne, to można sięgnąć po bardzo silny preparat zawierający izotretinoinę. Jest to lek z grupy retinoidów. Skutecznie złuszcza naskórek, powoduje hamowanie nadmiernego wydzielania się łoju, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Preparat ten daje duże szanse na wyleczenie trądziku, ale musi być stosowany pod okiem dermatologa, bo niestety może mieć działania uboczne.

Jeśli schorzenie powstało na bazie zaburzeń hormonalnych, to wskazane jest leczenie lekami hormonalnymi takimi jak, tabletki antykoncepcyjne, które działają antyandrogennie.

Jak poznać dobre tabletki

tabletki

Rynek farmakologiczny obfituje w preparaty i leki, które mają skutecznie usuwać to schorzenie, ale jest ich tak wiele, że można się w tym wszystkim zagubić. Istnieje mnóstwo dobrych tabletek na walkę z trądzikiem, ale wielu ludzi ma problem z tym, by je rozpoznać. Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach i zasada ta sprawdza się także i w tym przypadku. Dobry lek na trądzik można rozpoznać po jego składzie. To składniki leku mają znaczący wpływ na to, czy on zadziała, czy też nie. Niewielkie różnice w składzie chemicznym tabletek sprawiają, że jednej osobie pomoże walczyć z trądzikiem, a drugiej już niestety nie. Na każdego zadziała coś innego. W zależności od tego, z jakim typem trądziku się ktoś boryka, to powinien dobrać tabletki odpowiednie do swojego schorzenia. Jeśli ktoś walczy z trądzikiem nasilonym, z brzydkimi grudkami i wypryskami ropnymi, to tabletki, których podstawowym składnikiem jest bratek, czy drożdże na pewno nie pomogą.

Pomocnym lekiem w sytuacji, gdy ktoś cierpi na trądzik, którego przyczyną jest zaburzona gospodarka hormonalna, są tabletki na bazie czerwonej koniczyny. Sprawiają one, że burza hormonów stopniowo mija, a co za tym idzie- pryszcze także znikają. Czerwona koniczyna ma również działanie antyoksydacyjne, co sprowadza się do tego, że działa ochronnie i przeciwłojotokowo.

Stany zapalne łagodzą tabletki, które mają w swoim składzie sarsaparillę. Jest to nic innego, jak zioło, które działa podobnie, jak ludzkie hormony sterydowe. Jest to jednak coś więcej, niż steryd, bo działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i wspomaga układ odpornościowy.

Przykłady skutecznych preparatów

Derminax- Preparat ten oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji i i toksyn. Oczyszcza również pory, usuwa martwe komórki i bakterie. Producent tabletek gwarantuje również redukcję blizn i krost.

Nonacne- Preparat, który zmniejsza ilość wydzielanego łoju przez gruczoły i odblokowuje zatkane pory. Działa przeciwzapalnie, zapobiega powstawaniu ropnych zmian. Producent gwarantuje wysoką skuteczność u osób, u których przyczyną trądziku są zaburzenia hormonalne.

Jak zadbać o cerę

cera

Przede wszystkim stosować trzeba odpowiednie kosmetyki, które są przeznaczone do skóry tłustej. Powinny mieć one działanie przeciwłojotokowe, złuszczające, zapobiegające powstawaniu wyprysków. Pamiętać również należy o odpowiednim oczyszczaniu i nawilżaniu skóry i cery. Do tego celu także służą specjalne kosmetyki. Mówiąc o kosmetykach, które mają poprawić wygląd u kobiet, to oczywiście najlepiej używać tych z minerałami, które w żaden sposób nie zaszkodzą cerze. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które działa zarówno leczniczo, jak i zapobiegawczo są różnego rodzaju zabiegi w gabinetach kosmetycznych, ale również te wykonywane samodzielnie w domu. Mowa jest przede wszystkim o peelingach z kwasem salicylowym, pirogronowym, czy glikolowym.

Trądzikowi najlepiej jest zapobiegać, niż go leczyć, ale trudno jest zapobiec jego wystąpieniu. Na szczęście farmakologia, medycyna i medycyna naturalna mogą zdziałać w dzisiejszych czasach cuda, więc zawsze istnieje możliwość pozbycia się tej paskudnej dolegliwości.