Trądzik - domowa walka z wiatrakami?

Na początku powiedzmy to sobie szczerze i otwarcie: nie pokonamy trądziku żadnymi domowymi sposobami. Natomiast, aby wspomóc terapię farmakologiczną możemy podjąć pewne działania, dzięki którym cały proces leczenia może zostać przyspieszony.

Pielęgnacja zniszczonej cery

zniszczona cera

Terapia antytrądzikowa powinna być połączona z odpowiednią pielęgnacją cery. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby jak najmniej dotykać twarzy w ciągu dnia. Wyciskanie pryszczy czy ich zdrapywanie, choć jest zjawiskiem dosyć powszechnym, może powodować ogromne szkody. Choroba w ten sposób się rozprzestrzenia, wykwity na skórze długo się goją, a dodatkowo możemy być pewni, że zostaną nam nieestetyczne blizny, których usunięcie jest bardzo trudne i kosztowne. Pielęgnacja kosmetykami powinna ograniczać się do mycia twarzy dwa razy dziennie łagodnym środkiem, a jeżeli już stosujemy jakieś kosmetyki, to powinny być one pozbawione tłuszczu, aby nie zatykać porów. Również kosmetyki do makijażu muszą być przeznaczone do cery trądzikowej. Mężczyznom zaleca się ograniczenie golenia i zadbanie o odpowiednio ostrą maszynkę. Wskazane jest również zmiękczanie zarostu. Wbrew panującemu powszechnie mitowi o zbawiennym działaniu słońca na trądzik, opalanie, a nawet krótkotrwały kontakt skóry ze słońcem jest niekorzystny dla cery trądzikowej. Zadbajmy o krem z odpowiednim filtrem. I przynajmniej na czas leczenia zapomnijmy o solarium.

Odpowiednia dieta

Co prawda to, co jemy w żaden sposób nie przyczynia się do samego powstania trądziku, ale odpowiednia dieta może pomóc w szybszym pozbyciu się tego uciążliwego problemu. Zadbajmy, aby w naszych posiłkach znalazły się produkty bogate w witaminę A. Dzięki niej wydzielanie sebum znajduje się na odpowiednim poziomie. Wprowadźmy, więc do naszej diety pomarańczowe i czerwone warzywa: czerwoną paprykę, pomidory, marchew, ale również bogatą w witaminę A sałatę, szpinak czy brokuły. Ograniczajmy natomiast produkty, które potęgują wydzielanie sebum przede wszystkim: jodowaną sól. Nie bez znaczenia pozostaje również unikanie produktów wysoko przetworzonych, fast foodów oraz słodyczy.

Domowe sposoby leczenia trądziku

domowe sposoby

W walce z trądzikiem możemy wspomóc się ziołami, stosując na przykład parówki ziołowe lub sporządzając toniki do przemywania skóry. Wykorzystajmy szałwię, rumianek czy kwiat lipy. Antytrądzikowo działają także drożdże. Zawierają, bowiem bardzo cenne witaminy z grupy B oraz cynk. Drożdże zalewamy wodą lub mlekiem i spożywamy w formie napoju lub wykonujemy maseczkę. W przypadku pojedynczych wyprysków, jako preparat punktowy sprawdzić się może cebula, zawierająca substancje o działaniu przeciwbakteryjnym. Antybakteryjnie działa również cynamon. Nie można z nim jednak przesadzać, bo może powodować silne podrażnienia skóry. Właściwości przeciwzapalne wykazuje sok z aloesu bogaty w cenne witaminy i minerały. Ma on również działanie odżywiające i nawilżające skórę. Oczywiście musimy się liczyć z tym, że sposoby domowe nie zadziałają albo wręcz wywołają negatywne skutki. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze połączenie ich z kuracją farmakologiczną.